Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.
We know the equation of motion v = u+ at, where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time taken.
In this case Final velocity = -3.1 m/s, negative sign indicates it is pointing downward.
acceleration = - 3.7m/
. Negative means acceleration is towards center of planet Mars.
Time taken = 3 seconds

So jumping velocity of Julia = 8 m/s
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.