<span>Despite the Quantum Mechanical Model treating the electron mathematically as a wave rather than fixed patterns, the Quantum Mechanical model best illustrates the Bohr model because both models of the atom assign specific energies to an electron.</span>
Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
Answer:
When the blood and the dialysate are flowing in the same direction, as the the dialysate and the blood move away from the region of higher concentration of the urea, to a region distant from the source, the concentration of urea in the blood stream and in the dialysis reach equilibrium and diffusion across the semipermeable membrane stops within the higher filter regions such as II, III, IV or V
However, for counter current flow, as the concentration of the urea in the blood stream becomes increasingly lesser the, it encounters increasingly unadulterated dialysate coming from the dialysate source, such that diffusion takes place in all regions of the filter
Explanation:
Answer:(a)891.64 N
(b)0.7
Explanation:
Mass of crate 
Crate slows down in 
initial speed 
inclination 
From Work-Energy Principle
Work done by all the Forces is equal to change in Kinetic Energy




change in kinetic energy

(b)Coefficient of sliding friction



and 


let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m