<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
Answer:
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Explanation:
This exercise can be analyzed with the law of refraction that establishes that a ray of light when passing from one medium to another with a different index makes it deviate from its path,
n₁ sin θ₁ = n₂ sin θ₂
where n₁ and n₂ are the refractive indices of the incident and refracted means and the angles are also for these two means.
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
1 sin θ₁ = 1.33 sin θ₂
θ₂ = sin⁻¹ ( 1/1.33 sin θ₁)
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away

Actually Welcome to the concept of Efficiency.
Here we can see that, the Input work is given as 2.2 x 10^7 J and the efficiency is given as 22%
The efficiency is => 22% => 22/100.
so we get as,
E = W(output) /W(input)
hence, W(output) = E x W(input)
so we get as,
W(output) = (22/100) x 2.2 x 10^7
=> W(output) = 0.22 x 2.2 x 10^7 => 0.484 x 10^7
hence, W(output) = 4.84 x 10^6 J
The useful work done on the mass is 4.84 x 10^6 J
If we are talking on the force being exerted by a segment of a rope of lenght R on the right on a point M which is being also pulled from the Left by a segment of rope R as shown in the figure attached. Then we invoke Newton's Third Law:
"Any force exerted by an object (in this case a segment of the rope) also suffers a equal and opposite force".
If we pick

whis is the tension exerted by the right segment then the left segment will also exert an equal and opposite force so we have that
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J