Answer:
0.00001266 m
Explanation:
D = Distance from source to screen
m = Order
d = Slit separation
The distance from a point on the screen to the center line

At m = 0


At m = 1

The slit separation is 0.00001266 m
Answer:

Explanation:
The strength of an electric field E produced by a single charge Q at a distance d from it is given by the formula:
, where K represents the Coulomb constant.
Since the electric field E is derived from the Coulomb Force per unit charge using a positive test charge, the field's units will be in units of Newtons/Coulomb, and be the formula for the Coulomb electric force between to charges (Q1 and Q2),

but modified with only one charge showing in the numerator of the expression.
Use Scoratic it works with any time of subject
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J
Answer:
B. there would be a global rise in temperatures
Hence, global warming
Explanation:
hope this helped! :D