Answer:
1.034m/s
Explanation:
We define the two moments to develop the problem. The first before the collision will be determined by the center of velocity mass, while the second by the momentum preservation. Our values are given by,

<em>Part A)</em> We apply the center of mass for velocity in this case, the equation is given by,

Substituting,


Part B)
For the Part B we need to apply conserving momentum equation, this formula is given by,

Where here
is the velocity after the collision.



Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
Total time in between the dropping of the stone and hearing of the echo = 8.9 s
Time taken by the sound to reach the person = 0.9 s
Time taken by the stone to reach the bottom of the well = 8.9 - 0.9 = 8 seconds
Initial speed (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^2
Time taken (t) = 8 seconds
Let the depth of the well be h.
Using the second equation of motion:

h = 313.6 m
Hence, the depth of the well is 313.6 m
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)
Answer:
K_b = 78 J
Explanation:
For this exercise we can use the conservation of energy relations
starting point. Lowest of the trajectory
Em₀ = K = ½ mv²
final point. When it is at tea = 50º
Em_f = K + U
Em_f = ½ m v_b² + m g h
where h is the height from the lowest point
h = L - L cos 50
Em_f = ½ m v_b² + mg L (1 - cos50)
energy be conserve
Em₀ = Em_f
½ mv² = ½ m v_b² + mg L (1 - cos50)
K_b = ½ m v_b² + mg L (1 - cos50)
let's calculate
K_b = ½ 2.0 6.0² + 2.0 9.8 6.0 (1 - cos50)
K_b = 36 +42.0
K_b = 78 J