Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.
1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
27 °C
Explanation:
BY the statement of the question it is clear that it is about an ideal gas - and hence if change in KE is about zero - then there will be no change of temperature.
So, answer is 27 °C
The partial pressure of the O2 is 36.3 kiloPascal when the air pressure in the mask is 110 kiloPascal based on the isotherm relation. This problem can be solved by using the isotherm relation equation which stated as Vx/Vtot = px/ptot, where V represents volume, p represents the pressure, x represents the partial gas, and tot represents the total gas<span>. Calculation: 33/100 = px/110 --> px = 36.3</span>