Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Answer:
t ’=
, v_r = 1 m/s t ’= 547.19 s
Explanation:
This is a relative velocity exercise in a dimesion, since the river and the boat are going in the same direction.
By the time the boat goes up the river
v_b - v_r = d / t
By the time the boat goes down the river
v_b + v_r = d '/ t'
let's subtract the equations
2 v_r = d ’/ t’ - d / t
d ’/ t’ = 2v_r + d / t
In the exercise they tell us
d = 1.22 +1.45 = 2.67 km= 2.67 10³ m
d ’= 1.45 km= 1.45 1.³ m
at time t = 69.1 min (60 s / 1min) = 4146 s
the speed of river is v_r
t ’=
t ’=
In order to complete the calculation, we must assume a river speed
v_r = 1 m / s
let's calculate
t ’=
t ’= 547.19 s
Answer:
<h2>35</h2>
Explanation:
According to snell's law which states that the ratio of the sin of incidence (i) to the angle of refraction(n) is a constant for a given pair of media.
sini/sinr = n
n is the constant = refractive index
Since the diver shines light up to the surface of a flat glass-bottomed boat, the refractive index n = nw/ng
nw is the refractive index of water and ng is that of glass
sini/sinr = nw/ng
given i = 30°, nw = 1.33, ng = 1.5, r = angle the light leave the glass
On substitution;
sin 30/sinr = 1.33/1.5
1.5sin30 = 1.33sinr
sinr = 1.5sin30/1.33
sinr = 0.75/1.33
sinr = 0.5639
r = arcsin0.5639
r ≈35°
angle the light leave the glass is 35°