Answer:
The acceleration you can get with that engine in your car is around 70,56
or 7,26
using 1500kg of mass or 3306 pounds
Explanation:
Using the equation of the force that is:

So, you notice that you know the force that give the engine, so changing the equation and using a mass of a car in 1500 kg or 3306 pounds


<em> Note: N or Newton units are:
</em>

Also in pounds you can compared

Note: lf in force units are: 

= Heat released to cold reservoir
= Heat released to hot reservoir
= maximum amount of work
= temperature of cold reservoir
= temperature of hot reservoir
we know that

eq-1
maximum work is given as
=
- 
using eq-1
=
- 
Answer:
Total distance does the grasshopper travel before the cars hit is 150 m
Explanation:
Each car moves x=100 m before they collide. Both the cars moving in constant velocity. time taken t by each car is

where x is the distance traveled with velocity v

The insect is moving through this time period with a constant velocity of 15 m/s
The distance traveled by grasshopper is

Explanation:
It is given that,
Mass of bumper car, m₁ = 202 kg
Initial speed of the bumper car, u₁ = 8.5 m/s
Mass of the other car, m₂ = 355 kg
Initial velocity of the other car is 0 as it at rest, u₂ = 0
Final velocity of the other car after collision, v₂ = 5.8 m/s
Let p₁ is momentum of of 202 kg car, p₁ = m₁v₁
Using the conservation of linear momentum as :


p₁ = m₁v₁ = -342 kg-m/s
So, the momentum of the 202 kg car afterwards is 342 kg-m/s. Hence, this is the required solution.