You did not include the quesetion, but I can help you to understand the problem and how to find the relevant information.
1) The angle of 13° with which the shark ascends meets this:
Vertical ascending velocity = 0.85m/s * sin(13°)
Horizontal velocity = 0.85m/s * cos(13°)
2) The length swan by the shark ascending meets this
Vertical ascending length = 50 m
Horizontal length, y:

From that y = 50 * tan(13°)
=> y = 11.54 m.
3) Conclusions:
1) The shark run 50 m vertically upward and 11.54 m horizontally.
2) The length of the path run by the shark may be calculated using Pythagoras' theorem:
hypotenuse^2 = (50m)^2 + (11.54m)^2 = 2633.25m^2
hypotenuse = 51.35m
So, the shark swan 51.35 m to reach the surface.
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


increase the strength of the magnetic field when current flows through the circuit
She can change the arrows so they show current traveling in opposite directions on the sides of the loop.
halfway between the like poles of two magnets, because the field lines bend away and do not enter this area
A generator converts kinetic energy to electrical energy, and a motor converts electrical energy to kinetic energy.
A switch is closed, so the circuit would be complete and unbroken and the lights in the circuit would shine.
Answer:
4.5%
Explanation:
efficiency = energy out / energy in
e = 9.3×10⁴ J / 2.06×10⁶ J
e = 0.045
Vx = 2*cos30 = 1.73m's
Other words:
D = Vo*t = 1.4 * 21 = 31.5m. @ 30 Deg.
Dy = 31.5*sin30 = 15.75 m.