Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall
Answer:
Option A is correct.
when it is used in a circuit. its terminal voltage will be less than 1.5 V.
Explanation:
The terminal voltage of the battery when it is in use in circuits drops lower than the 1.5 V rating given to it due to internal resistance.
All batteries give internal resistances when used in circuits. The internal resistance (though very small) is usually modelled as connected in series with the battery. It is due to some form of interference from the chemical makeup of the battery.
Normally, while the battery is fresh, the voltage (V) obtained at its terminals when connected in series with a resistor of resistance R is V = IR; where I is the current flowing in this circuit.
But once the interenal resistance (r) of the battery comes into play,
V = I₁ (r + R)
The current in the circuit evidently drops (that is I₁ < I) and V = (I₁r + I₁R)
The voltage across the terminals of the battery is no longer V but is now (V) × [R/(R+r)] which is less than the initial V and it reduces as the internal resistance, r, increases.
Hope this Helps!!!
Answer:D
Explanation:
Given
mass of object 
Distance traveled 
velocity acquired 
conserving Energy at the moment when object start falling and when it gains 12 m/s velocity
Initial Energy
Final Energy

where
is friction work if any


Since Friction is Present therefore it is a case of Open system and net external Force is zero
An open system is a system where exchange of energy and mass is allowed and Friction is acting on the object shows that system is Open .