<span>4.5 m/s
This is an exercise in centripetal force. The formula is
F = mv^2/r
where
m = mass
v = velocity
r = radius
Now to add a little extra twist to the fun, we're swinging in a vertical plane so gravity comes into effect. At the bottom of the swing, the force experienced is the F above plus the acceleration due to gravity, and at the top of the swing, the force experienced is the F above minus the acceleration due to gravity. I will assume you're capable of changing the velocity of the ball quickly so you don't break the string at the bottom of the loop.
Let's determine the force we get from gravity.
0.34 kg * 9.8 m/s^2 = 3.332 kg m/s^2 = 3.332 N
Since we're getting some help from gravity, the force that will break the string is 9.9 N + 3.332 N = 13.232 N
Plug known values into formula.
F = mv^2/r
13.232 kg m/s^2 = 0.34 kg V^2 / 0.52 m
6.88064 kg m^2/s^2 = 0.34 kg V^2
20.23717647 m^2/s^2 = V^2
4.498574938 m/s = V
Rounding to 2 significant figures gives 4.5 m/s
The actual obtainable velocity is likely to be much lower. You may handle 13.232 N at the top of the swing where gravity is helping to keep you from breaking the string, but at the bottom of the swing, you can only handle 6.568 N where gravity is working against you, making the string easier to break.</span>
Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
The answer is 45 degrees.
According to the Kinematics of projectile motion, if the purpose is to maximize range, optimum angle of landing is always 45 degrees.If the purpose is to maximize range & projection height is zero, the optimum angle of projection (and landing) is 45 degrees.
Answer:
A) 
B) 
Explanation:
Given:
- temperature of air,

- temperature of lungs,

- specific Heat exchanged from the lungs ,

- specific heat of air,

- mass of 1 L air,

- breath rate,

A)
Now,
amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:



B)
Amount of heat lost per hour:
<u>No. of breaths per hour:</u>



<u>Now the total loss of energy in 1 hr.:</u>


