Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Answer:
(E) The two objects reach the bottom of the incline at the same time.
Explanation:
Given;
first object with mass, m
second object with mass, 5m
The acceleration of gravity for both object is the same = 9.8 m/s²
Since both objects have the same acceleration of gravity, and no external force due friction (frictionless inclined plane), they will reach bottom of the inclined at the time.
Thus, the acceleration due to gravity is constant for all objects regardless of their masses.
Therefore, the correct option is E;
(E) The two objects reach the bottom of the incline at the same time.
Answer:
C) The pressure reading stays the same.
Explanation:
Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic



