the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Answer:
you must throw 3 snowballs
Explanation:
We can solve this exercise using the concepts of conservation of the moment, let's define the system as formed by the refrigerator and all the snowballs. Let's write the moment
Initial. Before bumping that refrigerator
p₀ = n m v₀
Where n is the snowball number
Final. When the refrigerator moves
pf = (n m + M) v
The moment is preserved because the forces during the crash are internal
n m v₀ = (n m + M) v
n m (v₀ - v) = M v
n = M/m v/(vo-v)
Let's look for the initial velocity of the balls, suppose the person throws them with the maximum force if it slides in the snow (F = 100N), let's use the second law and Newton
F = m a
a = F / m
The distance the ball travels from zero speed to maximum speed is the extension of the arm (x = 1 m), let's look kinematically for the speed of the balls when leaving the arm
v₁² = v₀² + 2 a x
v₁² = 0+ 2 (100/1) 1
v₁ = 14.14 m / s
This is the initial speed for the crash
v₀ = v = 14.14 m / s
Let's calculate
n = M/m v/ (v₀-v)
n = 10/1 3 / (14.14 -3)
n = 2.7 balls
you must throw 3 snowballs
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º