Answer: a) 274.34 nm; b) 1.74 eV c) 1.74 V
Explanation: In order to solve this problem we have to consider the energy balance for the photoelectric effect on tungsten:
h*ν = Ek+W ; where h is the Planck constant, ek the kinetic energy of electrons and W the work funcion of the metal catode.
In order to calculate the cutoff wavelength we have to consider that Ek=0
in this case h*ν=W
(h*c)/λ=4.52 eV
λ= (h*c)/4.52 eV
λ= (1240 eV*nm)/(4.52 eV)=274.34 nm
From this h*ν = Ek+W; we can calculate the kinetic energy for a radiation wavelength of 198 nm
then we have
(h*c)/(λ)-W= Ek
Ek=(1240 eV*nm)/(198 nm)-4.52 eV=1.74 eV
Finally, if we want to stop these electrons we have to applied a stop potental equal to 1.74 V . At this potential the photo-current drop to zero. This potential is lower to the catode, so this acts to slow down the ejected electrons from the catode.
Answer:8.3m/sec 30 sec,
Explanation:
A student practicing for a track meet, ran 250 m in 30 sec. a. What was her average speed? 250 m = 8.3 m/sec 30 sec.
Answer:
The distance of the speaker B would be 1 meters.
Explanation:
Given that,
Frequency of the waves emitted, f = 172 Hz
You are 8.00 m from the speaker.
The speed of sound in air to be 344 m/s.
The wavelength of the wave is given in terms of frequency and the speed of sound. It is given by :

Since, the distance from the Speaker A is 8 m which is the integral multiple of the wavelength. Let the closest distance of the speaker B would be given by :

So, the distance of the speaker B would be 1 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
yes, the potential difference across the terminals of the battery can be equal to its emf.
Explanation:
when the current in the battery is zero, meaning the current though, and hence the potential drop across the internal resistance is zero. This only happens when there is no load placed on the battery.
Given
Weight of the block A, Wa = 20 lb, weight of block B Wb = 50 lb. Applied
force to block A, P = 6lb, coefficient of static friction µs = 0.4, coefficient
of kinetic friction µk = 0.3. If a force P
is applied to the body, no relative motion will take place until the applied
force is equal to the force of friction Ff, which is acting opposite to the
direction of motion. Magnitude of static force of friction between block A and
block B, Fs = µsN, where N is
reaction force acting on block A. Now, resolve the forces Fx = max. P = (mA +
mB)a,
6 = (20 / 32.2 + 50 / 32.2)a
2.173a = 6
A = 2.76 ft/s^2
To check slipping occurs between block A and block B, consider block A:
P – Ff = mAaA
6 – Ff = 1.71
Ff = 4.29 lb
And also,
N = wA. We know static friction,
Fs = µsN
Fs = 0.4 x 20
Fs = 8lb
Frictional force is less than static friction. Ff < Fs
<span>Therefors, acceleration of block A, aA = 2.76 ft/s^2, acceleration of
block B aB = 2.76 ft/s^2</span>