Answer:
173psig
Explanation:
The storage cylinder of recovered R-410A is mixture of difluoromethane and pentafluoroethane which is used as a refrigerant in air conditioning application. The refrigeration sector has low temperatures for installation. The pressure of cylinder at 80 F will be 173 psig. The pure refrigerants have inside a container have saturation temperature which is equal to ambient temperature.
Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C
An activity that is relatively short in time <10 seconds and has few repetitions predominantly uses the ATP/PC energy system. The cellular respiration procedure that changes food energy into ATP which is a form of energy is largely reliant on oxygen obtainability. During exercise the source and request of oxygen obtainable to muscle is unnatural by period and strength and by the individual’s cardiorespiratory suitability level.
Steps of the ATP-PC system:
1. Primarily, ATP kept in the myosin cross-bridges which is microscopic contractile parts of muscle is broken down to issue energy for muscle shrinkage. This action consents the by-products of ATP breakdown which are the adenosine diphosphate and one single phosphate all on its own.
2. Phosphocreatine is then broken down by the enzyme creatine kinase into creatine and phosphate.
3. The energy free in the breakdown of PC permits ADP and Pi to rejoin creating more ATP. This newly made ATP can now be broken down to issue energy to fuel activity.
Answer:
Explanation:
This is a displacement vector since it is defined in terms of distance (meters, to be exact). The way you find the y-component is
which says that you multiply the magnitude of the vector (its length) by the sin of the direction (the angle):
and get
12.1 m
Answer:
a) 4.485 kg b) 3.94 kg
Explanation:
since the maximum tension the line can stand is 44 N and for question a the speed is constant (acceleration must be zero since the velocity or speed is not changing), F(tension) = mass * acceleration due to gravity (g) .
44 = m * 9.81m/s^2
m = 44/9.81 = 4.485kg
b) F(tension) = ma + mg ( where a is the acceleration of the body and g is the acceleration of the gravity)
44 = m (a +g)
44 = m (1.37 + 9.81)
44/11.18 = m
m = 3.94 kg