<u>Answer</u> :
A new steel plate shines but an wooden vessel does not shine because new steel plate has lustre. ... Because steel absorbs very little amount of light and reflects back the light but in case of wooden vessel it has dull appearence and reflects very little amount of light so it does not shine.
Please mark as brainliest. . . ☺
Answer:
-963.93 m/s²
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The acceleration of Superman would be -963.93 m/s² from Lois' perspective
Answer:
Explanation:
Let the magnetic field be B = B₁i + B₂j + B₃k
Force = I ( L x B ) , I is current , L is length and B is magnetic field .
In the first case
force = - 2.3 j N
L = 2.5 i
puting the values in the equation above
- 2.3 j = 8 [ 2.5 i x ( B₁i + B₂j + B₃k )]
= - 20 B₃ j + 20 B₂ k
comparing LHS and RHS ,
20B₃ = 2.3
B₃ = .115
B₂ = 0
In the second case
L = 2.5 j
Force = I ( L x B )
2.3i−5.6k = 8 ( 2.5 j x (B₁i + B₂j + B₃k )
= - 20 B₁ k + 20B₃ i
2.3i−5.6k = - 20 B₁ k + 20B₃ i
B₃ = .115
B₁ = .28
So magnetic field B = .28 i + .115 B₃
Part A
x component of B = .28 T
Part B
y component of B = 0
Part C
z component of B = .115 T .
Based on the Newton's second law of motion, the value of the net force acting on the object is equal to the product of the mass and the acceleration due to gravity. If we let a be the acceleration due to gravity, the equation that would allow us to calculate it's value is,
W = m x a
where W is weight, m is mass, and a is acceleration. Substituting the known values,
40 kg m/s² = (10 kg) x a
Calculating for the value of a from the equation will give us an answer equal to 4.
ANSWER: 4 m/s².
Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A