The info given in the question:
Voltage= 120V
Current=18A
Now we have to find the resistance. To find it use the following formula:
V=IR
Now making R to be the subject of the formula
R=V/I
R=120/18
The answer is 6.67 ohms
As dishwasher is the only resistor in the line the voltage drop is going to be 120V. The resistance values determines the hindrance that is present in the circuit that opposes the free flowing electrons
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
Answer:
heat and sound.
Explanation:
Though some would argue that the heat is not useful. I guess it depends on if your hands are cold.
Answer:
Explanation:
It is given that,
Speed of one quoll around a curve, v = 3.2 m/s (maximum speed)
Radius of the curve, r = 1.4 m
On the curve, the centripetal force is balanced by the frictional force such that the coefficient of frictional is given by :



So, the coefficient of static friction between the quoll's feet and the ground in this trial is 0.74. Hence, this is the required solution.
Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km