Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force

Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
In-situ leaching or solution mining offers the least ground disruptive type of mining and waste. This type of mining only dissolves the uranium where it is under the ground then pump up to the ground and further processed through milling.
Answer: The reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Explanation:
the speed of light is the same for the passenger and the bicyclist
then the avents are simultaneous fo the passenger not for the bicyclist
the delay between the two events for the bicyclist is
Δt=Δd/vs
where
Δd= lenght of train
vs=speed of sound
the reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Solution:
The space and time transformations are:
x' = γ(x - vt)
t' = γ(t - vx/c²).
In the primed frame the two events are simultaneous, so that Δt' = 0. Also here Δx' = 30. In the unprimed frame Δx' = 30 = γ(Δx - v Δt).......(*)
We also have Δt' = 0 = γ(Δt - vΔx/c²)→Δx = c²Δt/v......(**)
Substituting (**) in (*): 30 = γ(c²Δt/v - vΔt))→Δt = 30/(c²/v - v) =
30/(2c - 0.5c) = 6.7 x 10^(-8)s