The magnitude of the force<span> a 1.5 x 10-3 C charge exerts on a 3.2 x 10-4 C charge located 1.5 m away is 1920 Newtons. The formula used to solve this problem is:
F = kq1q2/r^2
where:
F = Electric force, Newtons
k = Coulomb's constant, 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 = point charge 1, C
q2 = point charge 2, C
r = distance between charges, meters
Using direct substitution, the force F is determined to be 1920 Newtons.</span>
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
The energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
Explanation:
Given;
initial temperature, t₁ = 50 °C
final temperature, t₂ = 80 °C
Change in temperature, ΔT =80 °C - 50 °C = 30 °C
Pressure for case 1 = 1 atm
Pressure for case 2 = 3 atm
Energy required in both cases is given;

where;
Cp is specific heat capacity, which varies only with temperature and not with pressure.
Therefore, the energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>