Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
Answer:
The temperature is 233.15 K
Explanation:
Recall the formula to convert degree Celsius (C) into Fahrenheit (F):

So if we want the value of degree C to be the same as the value of the degree F, we want the following: C = F
which replacing F with C on the right hand side of the equation above, allows us to solve for C:

This means that -40°C = -40°F
And this temperature in Kelvin is:
-40°C + 273.15 = 233.15 K
Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
Answer:
B. i=2.79A
C. F=0.066N
Explanation:
A) By the right hand rule we have that
F=iL x B
F=iLBsin(α)
If the wire jump toward the observer the top pole face is the magnetic southpole.
B) The diameter of the pole face is 15cm. We can take this value as L (the length in which the wire perceives the magnetic field). Hence, we have

C) Now the length of the wire that feels B is

and the force will be (by taking the degrees between the magnetic field vector and current vector as 80°)

I hope this is useful for you
regards
Here in this question as we can see there is no air friction so we can use the principle of energy conservation


now here we know that



now plug in all values in above equation

divide whole equation by mass "m"



so height of the ball from ground will be 1.35 m