Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:


Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Answer:
-20v
Explanation:
Data provided in the question as per the given situation
L = 45 mH
f = 250 Hz
V_o = 20V
Based on the above information, let us assume voltage across inductor be V at t
So,

t = 2 ms
Now
The voltage at time t = 2.0 ms is


= -20 volt
= -20v
We simply solved the above equation so that the correct voltage could come
The prime factors that affect the ability of substances to transfer the thermal energy to heat are the temperature difference between the two objects, area of cross-section, time, and distance travelled by the thermal energy.
<u>Explanation:
</u>
The process of heat conduction takes place through contact between two or more objects. But this conduction depends on multiple factors that are responsible for thermal conduction. They are-
- Temperature Difference(
) - The two objects must have a temperature difference else there will be no thermal conduction between them. The more the difference in their temperatures, the more thermal energy flows from one object to the other.
- Area of Cross-section (A) - Larger areas of contact provide as better medium of thermal conduction.
- Time (t) - The more time we give for the thermal conduction, the more energy is transmitted from one system to the other.
- Distance Travelled (l) - The longer the distance, lesser the conduction. Means, the distance should be minimized in order to achieve the optimum thermal conduction between two objects.
Consider metal pot and its handle, it is being boiled for 15 m. The molecules present near the source of heat, showing fast vibration and bounce off. It actually indicates the heats of substance. That’s why, handle remains hot as heat conduction takes place. It can be estimated by,

k - Thermal conductivity of the material, measured in J/s.m.