Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Answer:
1848.15J
Explanation:
KE =1/2 mv^2
Mass = 60kg, velocity =40km/h =11.11m/s
Hence
KE =30 x(11.1)^2 /2 = 1848.15J
Answer:
we have to find out the critical resolved shear stress. As it it given in the question
Ф = 28.1°and the possible values for λ are 62.4°, 72.0° and 81.1°.
a) Slip will occur in the direction where cosФ cosλ are maximum. Cosine for all possible λ values are given as follows.
cos(62.4°) = 0.46
cos(72.0°) = 0.31
cos(81.1°) = 0.15
Thus, the slip direction is at the angle of 62.4° along the tensile axis.
b) now the critical resolved shear stress can be find out by the following equation.
τ
= σ
( cosФ cosλ)
now by putting values,
= (1.95MPa)[ cos(28.1) cos(62.4)] = 0.80 MPa (114 Psi) 7.23
Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m