Answer:
temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Explanation:
GIVEN DATA:

T1 = 525 K
T2 = 275 K
We know that


n and v remain same at both side. so we have

..............1
let final pressure is P and temp 

..................2
similarly
.............3
divide 2 equation by 3rd equation
![\frac{21}{11}^{-2/3} \frac{21}{11}^{5/3} = [\frac{T_1 {f}}{T_2 {f}}]^{5/3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B-2%2F3%7D%20%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B5%2F3%7D%20%3D%20%5B%5Cfrac%7BT_1%20%7Bf%7D%7D%7BT_2%20%7Bf%7D%7D%5D%5E%7B5%2F3%7D)

thus, temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
His average speed is (35m/45s) = 7/9 meters per second.
His average velocity is (30m W + 5m E) / (45s) = 25 m/s West .
Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
<span>The answer is cleavage
Cleavage is the way minerals will break along a plane of weakness in a crystal lattice. These plane of relative weakness is formed due to various reasons like the locations of atoms in a crystal lattice so these locations form the smooth repeting surface which could be found out by studying its lattice or are sometimes visible to naked eye.</span>