Density is the characteristic property of a substance. It is the measure of mass of the substance
divided by its volume (density= mass/volume). Manipulate the given formula to
come up with the formula for the volume. Therefore, volume is equals to mass of
a substance divided by its density (Vol= mass/density). Given 12.6 g/ml as density
and 7.65 g mass, volume is equals to 0.60714 ml, since 1 ml = 1cm^3, volume is
equals to 0.60714 cm^3 then extract the cube root of the volume to get the
length of the cube in cm which is equal to 0.84677 cm.
the answer could be (very basic) since options arent given
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
Answer:
A wavelength is a measure of distance between two consecutive crests or trough. So , the unit of wavelength is same as unit of distance. I.e metre
The scale reading increases by the weight of 200 g of mass. (If you're on Earth, that's about 2 Newtons.)