When the Skydiver jump out a plane, his Potential Energy is being converted or transform into Kinetic energy due to gravity. Hope this helps
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to thermal stress. Said stress is defined as the amount of deformation caused by the change in temperature, based on the parameters of the coefficient of thermal expansion of the material, Young's module and the Area or area of the area.

Where
A = Cross-sectional Area
Y = Young's modulus
= Coefficient of linear expansion for steel
= Temperature Raise
Our values are given as,




Replacing we have,


Therefore the size of the force developing inside the steel rod when its temperature is raised by 37K is 38526.1N
Answer:
-40 kJ
80 kJ
Explanation:
Work is equal to the area under the pressure vs volume graph.
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
2.27) Pressure and volume are linearly related. When we graph P vs V, the area under the line is a trapezoid. So the work is:
W = ½ (P₁ + P₂) (V₂ − V₁)
W = ½ (100 kPa + 300 kPa) (0.1 m³ − 0.3 m³)
W = -40 kJ
2.29) Pressure and volume are inversely proportional:
pV = k
The initial pressure and volume are 500 kPa and 0.1 m³. So the constant is:
(500) (0.1) = k
k = 50
The final pressure is 100 kPa. So the final volume is:
(100) V = 50
V = 0.5
The work is therefore:
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
W = ∫₀₁⁰⁵ (50/V) dV
W = 50 ln(V) |₀₁⁰⁵
W = 50 (ln 0.5 − ln 0.1)
W ≈ 80 kJ