Answer:
A thin layer of oil with index of refraction ng = 1.47 is floating above the water. The index of refraction of water is nw = 1.3. The index of refraction of air is na= 1. A light with wavelength λ = 775 nm goes in from the air to oil and water.
Part (a) Express the wavelength of the light in the oil, λ₀, in terms of λ and n⁰ (b) Express the minimum thickness of the film that will result in destructive interference, t min, in terms of λ o
(c) Express tmin in terms of λ and no.
(d) Solve for the numerical value of tmin in nm.
Explanation:
n₀ = 1.47
refraction of water = 1.3
refraction of air = 1
wavelength λ = 775 nm
(a) wavelength of light in water ⇒ λ₀ = λ / n₀
(b) minimum thickness of the film that will result in destructive interference
t(min) = λ₀ / 2
(c) the express t(min)
t = λ /2n₀
(d) the thickness is
t = 775 / 2(1.47)
= 263.61 nm
Answer:
Hello your question is incomplete attached below is the complete question
Answer : x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
Explanation:
Given data:
mass suspended = 4 meters
mass suspended at other end = 3 meters
first we have to express the kinetic and potential energy equations
The general kinetic energy of the system can be written as
T = 
T =
also the general potential energy can be expressed as
U = 
The Lagrangian of the problem can now be setup as

next we will take the Euler-Lagrange equation for the generalized equations :
Euler-Lagrange equation = 
solving the equations simultaneously
x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
Answer:
Explanation:
Given:
- gravitational field strength of moon at a distance R from its center,

- Distance of the satellite from the center of the moon,

<u>Now as we know that the value of gravity of any heavenly body is at height h is given as:</u>

∴The gravitational field strength will become one-fourth of what it is at the surface of the moon.
Answer:

Explanation:
The strength of an electric field E produced by a single charge Q at a distance d from it is given by the formula:
, where K represents the Coulomb constant.
Since the electric field E is derived from the Coulomb Force per unit charge using a positive test charge, the field's units will be in units of Newtons/Coulomb, and be the formula for the Coulomb electric force between to charges (Q1 and Q2),

but modified with only one charge showing in the numerator of the expression.