<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>
Sample Response: Zamir and Talia’s total distances are different because they walked different paths in the maze. Zamir took a longer path. However, they had the same displacement because they both ended at the same position.
v₀ = initial speed of the object = 8 meter/second
v = final speed of the object = 16 meter/second
t = time taken to increase the speed = 10 seconds
d = distance traveled by the object in the given time duration = ?
using the kinematics equation
d = (v + v₀) t/2
inserting the above values in the above equation
d = (16 + 8) (10)/2
d = 120 meter
<span>The answer is cleavage
Cleavage is the way minerals will break along a plane of weakness in a crystal lattice. These plane of relative weakness is formed due to various reasons like the locations of atoms in a crystal lattice so these locations form the smooth repeting surface which could be found out by studying its lattice or are sometimes visible to naked eye.</span>
Answer:
R = 0.992 Ω
Explanation:
En esta pregunta, dada la información que contiene, debemos calcular la resistencia de la varilla de grafito.
Matemáticamente,
Resistencia = (resistividad * longitud) / Área De la pregunta;
Resistividad = 3,5 * 10 ^ -5 Ωm
longitud = 170 cm = 1,7 m
Área = 60 mm ^ 2 = 60/1000000 = 6 * 10 ^ -5 m ^ 2
Conectando estos valores a la ecuación anterior, tenemos;
Resistencia = (3.5 * 10 ^ -5 * 1.7) / (6 * 10 ^ -5) =
(3.5 * 1.7) / 6 = 0.992 Ω