To make the motor turn faster we can:
(a) increase the current
(b) use stronger magnets
(c) push the magnets closer to the coil
(d) put an iron centre piece into the coil
(e) adding more sets of coils
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.
Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V