Answer:
a) battery-->electrical current-->copper wire rotor -->magnet--> mechanical energy
Explanation:
P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
Starting from the angular velocity, we can calculate the tangential velocity of the stone:

Then we can calculate the angular momentum of the stone about the center of the circle, given by

where
m is the stone mass
v its tangential velocity
r is the radius of the circle, that corresponds to the length of the string.
Substituting the data of the problem, we find
Answer:Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire. If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Explanation:
Magnetic field around a long current carrying wire is given by

where B= magnetic field
permeability of free space
I= current in the long wire and
r= distance from the current carrying wire
Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire.
Now if I'=3I and r'=2r then magnetic field B' is given by

Thus If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!