Answer:
35 J
Explanation:
The man is holding the box: this means that he is applying a force vertically upward, to balance the weight of the box (which pushes downward).
Therefore, we can ignore the horizontal displacement of the man, because the force applied (vertically upward) is perpendicular to that displacement (horizontal), so the work done for that is zero.
So, only the vertical motion contributes to the work. The work done by the man is equal to the gain in gravitational potential energy of the box, so:

where
is the weight of the box
is the vertical displacement
Substituting, we find

If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.
Answer:
560 N/m
Explanation:
F = kx
75 N = k (0.61 m − L)
210 N = k (0.85 m − L)
Divide the equations:
2.8 = (0.85 − L) / (0.61 − L)
2.8 (0.61 − L) = 0.85 − L
1.708 − 2.8L = 0.85 − L
0.858 = 1.8L
L = 0.477
Plug into either equation and find k.
75 = k (0.61 − 0.477)
k = 562.5
Rounded to two significant figures, k = 560 N/m.