A rock resting on the top of a hill has POTENTIAL energy, while a rock
rolling down a hill has KINETIC energy.
Answer:
Fc = 7.14N
Explanation:
First of all, let's convert everything to the same unit system:
m = 0.0031kg R = 13.1cm * 1m / 100cm = 0.131m
ω = 50000 rev/min * 1rev /( 2π rad ) * 1min / 60s = 132.63 rad/s
Now we can calculate centripetal force as:

Replacing the values we get the answer:
Fc = 7.14N
Answer:
1.1 sec
Explanation:
m = mass of the box = 8 kg
k = spring constant of the spring = 69 N/m
v = initial speed of the box = 1.5 m/s
t = time period of oscillation of box in contact with the spring
Time period is given as

Inserting the values

t = 1.1 sec
Magnet moving left to right
Answer:
Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.
Explanation:
Given:
Length = l = 10 meter


V = 12 Volt
To Find:
Current, I =?
Solution:
Resistance for 0.0-m long 22-gauge nichrome wire with a radius of 0.321 mm if it is connected across a 12.0-V battery given as

Where,
R = Resistance
l = length
A = Area of cross section = πr²

Substituting the values we get




Now by Ohm's Law,

Substituting the values we get

Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.