Newton's second law ...Force = momentum change/time.momentum change = Forcextme.also, F=ma -> a=F/m - the more familiar form of Newton's second law
using one of the kinematic equations for m ... V=u+at; u=0; a=F/m -> V=(F/m)xt.-> t=mV/F using one of the kinematic equations for 2m ... V=u+at; u=0; a=F/2m -> V=(F/2m)xt. -> t=2mV/F (twice as long, maybe ?)
I think I've made a mistake somewhere below, but I think that the principle is right ...using one of the kinematic equations for m ... s=ut + (1/2)at^2); s=d;u=0;a=F/m; t=1; -> d=(1/2)(F/m)=F/2musing one of the kinematic equations for 2m ... s=ut + (1/2)at^2); s=d;u=0;a=F/2m; t=1; -> d=(1/2)(F/2m)=F/4m (half as far ????? WHAT ???)
Answer:
man upward acceleration is 0.14m/s^2
Explanation:
given data:
mass of man = 72 kg
downward force = 360 N
The mass of man of weight 72 kg is hang from two sections of rope, one section pf rope ties around man waist and other section is ties in man hands. when he pulls down the rope with 360 N force then each section of rope pulls with 360 N
we know that
Weight= mass × gravity= 72kg × 9.8 = 705.6N
Force = mass× acceleration
Force= -705.6 + (2 × 358) = 10.4 N

Answer: The same current flows through bth cables
Explanation:
Lets have a look to the next two equations
The Ohm´s V = I*R (1)
where:
V is voltage (potencial dfference) in volts
I is the electric current in ampers
R is the electric resistance
When a voltage is applied as the electrc load is not specified ( we have to assume is the same) the current will be the same
And in the other hand the resistance R =ρL/s
Where ρ is the resistivity of the conductor L the length and s square section of the conductor
If we assume that the smaller diameter cable is able to conduct the current then nothing happens. The point is that the capacity of conduction of current depend on the section of the cable (the area)
Tables exist where to find the capacity of each cable according to its diameter.
Answer:
T=7.4 N hence T<30 N
Explanation:
The figure is likely to be similar to the one attached. Writing the equation for forces we have
F-T=Fa/g where F is the force, T is tension, a is acceleration and g is acceleration due to gravity. Substituting the figures we have the first equation as
30 N - T = (30/9.81)a
Also, we know that T=F*a/g and substituting 10N for F we obtain the second equation as
T = (10/9.81)a
Adding the first and second equations we obtain
30 = 4.077471967
a Hence

and T=a hence
T is approximately 7.4 N
Hello there.
<span>It takes 3 minutes to make toast in a 1500 watt toaster. Calculate how much work is done by the toaster.
</span>270,000 J