Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
Hope this is helpful <span>Weightlessness
</span>
Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
Answer:
b. the particle must be moving parallel to the magnetic field.
Explanation:
The magnetic force on a moving charged particle is given by;
F = qvBsinθ
where;
q is the charge of the particle
v is the velocity of the particle
B is the magnetic field
θ is the angle between the magnetic field and velocity of the moving particle.
When is the charge is stationary the magnetic force on the charge is zero.
Also when the charge is moving parallel to the magnetic field, the magnetic force is zero.
Therefore, when a moving charged particle experiences no magnetic force, we can definitely conclude that the particle must be moving parallel to the magnetic field.
b. the particle must be moving parallel to the magnetic field.
DE which is the differential equation represents the LRC series circuit where
L d²q/dt² + Rdq/dt +I/Cq = E(t) = 150V.
Initial condition is q(t) = 0 and i(0) =0.
To find the charge q(t) by using Laplace transformation by
Substituting known values for DE
L×d²q/dt² +20 ×dq/dt + 1/0.005× q = 150
d²q/dt² +20dq/dt + 200q =150