Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 
The relationship between resistance R and resistivity

is

where L is the length of the wire and A its cross section.
The radius of the wire is half the diameter:

and the cross section is

From the first equation, we can then find the length of the wire when

(copper resistivity:

)