A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.
Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>
Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!
Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz