In a ceiling fan, electrical energy, N, is transferred to another form, M. Energy transfers are never 100% efficient. Some of the energy is "wasted" as heat. To what form is the electrical energy (N) transferred (M) to allow the ceiling fan to function? The answer B. Kinetic Energy
Explanation:Electrical energy (N) is transferred to: kinetic energy (M)
Electrical energy causes the fan blades to turn. The energy of motion is kinetic energy.
Answer:
h = 2 R (1 +μ)
Explanation:
This exercise must be solved in parts, first let us know how fast you must reach the curl to stay in the
let's use the mechanical energy conservation agreement
starting point. Lower, just at the curl
Em₀ = K = ½ m v₁²
final point. Highest point of the curl
= U = m g y
Find the height y = 2R
Em₀ = Em_{f}
½ m v₁² = m g 2R
v₁ = √ 4 gR
Any speed greater than this the body remains in the loop.
In the second part we look for the speed that must have when arriving at the part with friction, we use Newton's second law
X axis
-fr = m a (1)
Y Axis
N - W = 0
N = mg
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ m g
we substitute 1
- μ mg = m a
a = - μ g
having the acceleration, we can use the kinematic relations
v² = v₀² - 2 a x
v₀² = v² + 2 a x
the length of this zone is x = 2R
let's calculate
v₀ = √ (4 gR + 2 μ g 2R)
v₀ = √4gR( 1 + μ)
this is the speed so you must reach the area with fricticon
finally have the third part we use energy conservation
starting point. Highest on the ramp without rubbing
Em₀ = U = m g h
final point. Just before reaching the area with rubbing
= K = ½ m v₀²
Em₀ = Em_{f}
mgh = ½ m 4gR(1 + μ)
h = ½ 4R (1+ μ)
h = 2 R (1 +μ)
<em>projectile can only follow the straight line path when it is launched upward straightly so the correct option is <u>90 degree with respect to horizontal x -axis ..:)</u></em>
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate