Answer:
A) T1 = 566 k = 293°C
B) T2 = 1132 k = 859°C
Explanation:
A)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is givwn by the formula:
K.E = (3/2)KT
where,
K.E = Average Kinetic Energy
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
At 10°C:
K.E = K10
T = 10°C + 273 = 283 K
Therefore,
K10 = (3/2)(K)(283)
FOR TWICE VALUE OF K10:
T = T1
Therefore,
2 K10 = (3/2)(K)(T1)
using the value of K10:
2(3/2)(K)(283) = (3/2)(K)(T1)
<u>T1 = 566 k = 293°C</u>
<u></u>
B)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is given by the formula:
K.E = (3/2)KT
but K.E is also given by:
K.E = (1/2)(m)(vrms)²
Therefore,
(3/2)KT = (1/2)(m)(vrms)²
vrms = √(3KT/m)
where,
vrms = Root Mean Square Velocity of Molecule
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
m = mass
At
T = 10°C + 273 = 283 K
vrms = √[3K(283)/m]
FOR TWICE VALUE OF vrms:
T = T2
Therefore,
2 vrms = √(3KT2/m)
using the value of vrms:
2√[3K(283)/m] = √(3KT2/m)
2√283 = √T2
Squaring on both sides:
(4)(283) = T2
<u>T2 = 1132 k = 859°C</u>
As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.
Answer:
See the answer below
Explanation:
<u>Independent variable</u>: Type of drug (Mem-Reen or placebo)
<u>Dependent variable</u>: memories
<u>Experimental group</u>: The group that was given Mem-Reen
<u>Control group</u>: The group that was given placebo
<u>Constants</u>: Food, hours of sleep, memory test procedures.
The independent variable is an input variable that produces effects on the dependent variable. As the variable is changed, it produces different effects on the dependent variable.
The dependent variable is the actual variable that is measured during an experiment. It is the main purpose of setting-up of an experiment.
The experimental group is also referred to as the treatment group while the control group is the group that does not receive treatment at all or they receive fake treatment/placebo.
Constants are unchanging variables included in experiments. They remain unchanged both in the treatment and the control group, otherwise, the outcome of the experiment will be unreliable.
The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).
Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ