Most likely the answer is b
Answer:
V = 2.5 J/C
Explanation:
<u><em>Given:</em></u>
Energy = E = 20 J
Charge = Q = 8 C
<u><em>Required:</em></u>
Potential Difference = V = ?
<u><em>Formula:</em></u>
V = 
<u><em>Solution:</em></u>
V = 20/8
V = 2.5 J/C
Answer:
30298514.82 m/s
Explanation:
M = Mass of star = 2×10³ kg
r = Radius of star = 5×10³ m
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The object would be moving at a velocity of 30298514.82 m/s
Answer:
The inverse of f equals the inverse of d Subscript o Baseline plus the inverse of d Subscript I Baseline.
Explanation:
The lens equation shows the relation among focal length of the lens, image distance and object distance. It can be expressed as:
=
+ 
where: f is the focal length of the lens,
is the object distance to the lens and
is the image distance to the lens.
The lens equation can be used to determine the unknown value among the variables f ,
and
.
Answer:
mgd
Explanation:
length of the string is l.
Height raised is d from the lowest point.
By the conservation of energy
Potential energy at the height is equal to the kinetic energy.
m x g x d = Kinetic energy
So, the kinetic energy at the lowest point is mgd.