Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!
The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.
Answer:
n (a neutron)
Explanation:
For a chemical element:
- The lower subscript indicates the atomic number (the number of protons)
- The upper subscript indicates the mass number (the sum of protons and neutrons in the nucleus)
In the reaction described in the problem, we see that a gamma photon hits a nucleus of Calcium-40, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 40 (40 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 20 = 20
After the reaction, we have a nucleus of Calcium-39, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 39 (39 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 39 = 19
So, the nucleus has lost 1 neutron, which is the particle missing in the reaction.
The hoop is attached.
Consider that the friction force is given by:
F = μ·N
= μ·m·g·cosθ
We also know, considering the forces of the whole system, that:
F = -m·a + m·g·sinθ
and
a = (1/2)·<span>g·sinθ
Therefore:
</span>-(1/2)·m·g·sinθ + m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>(1/2)·m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>μ = (1/2)·m·g·sinθ / <span>m·g·cosθ
= </span>(1/2)·tanθ
Now, solve for θ:
θ = tan⁻¹(2·μ)
= tan⁻¹(2·0.9)
= 61°
Therefore, the maximum angle <span>you could ride down without worrying about skidding is
61°.</span>
<span>None of the choices makes a correct statement. The third choice is close,
but misleading.
The pencil appears broken because light bends away from a straight line
when it crosses the boundary between air and water.</span>