Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
15.1°
Explanation:
The horizontal velocity of the hockey puck is constant during the motion, since there are no forces acting along this direction:

Instead, the vertical velocity changes, due to the presence of the acceleration due to gravity:
(1)
where
is the initial vertical velocity
g = 9.8 m/s^2 is the gravitational acceleration
t is the time
Since the hockey puck falls from a height of h=2.00 m, the time it needs to reach the ground is given by

Substituting t into (1) we find the final vertical velocity

where the negative sign means that the velocity is downward.
Now that we have both components of the velocity, we can calculate the angle with respect to the horizontal:

Answer:
The answer is 26/98 how i did this is i divided them mulitiplyed well i cant really explain it but im pretty dure its right
Explanation: