Answer:
2 m/s²
Explanation:
a = Δv / Δt
a = (3 m/s − 1 m/s) / 1 s
a = 2 m/s²
In a ceiling fan, electrical energy, N, is transferred to another form, M. Energy transfers are never 100% efficient. Some of the energy is "wasted" as heat. To what form is the electrical energy (N) transferred (M) to allow the ceiling fan to function? The answer B. Kinetic Energy
Explanation:Electrical energy (N) is transferred to: kinetic energy (M)
Electrical energy causes the fan blades to turn. The energy of motion is kinetic energy.
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.
Answer: the brand of paper towel
Explanation: the independent variable is the one you control in an experiment. the dependent variable would be the amount of water in the paper towel