The speed of light is constant in ALL frames of reference. That is 2.9 x10^8 m/s (290,000,000 m/s). It is independent of the motion of the light source.
Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:

Explanation:
The fusion reaction in this problem is

The total energy released in the fusion reaction is given by

where
is the speed of light
is the mass defect, which is the mass difference between the mass of the reactants and the mass of the products
For this fusion reaction we have:
is the mass of one nucleus of hydrogen
is the mass of one nucleus of helium
So the mass defect is:

The conversion factor between atomic mass units and kilograms is

So the mass defect is

And so, the energy released is:

Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2