Answer:
The atomic weight in g/mole of the metal (molar mass) is 8.87.
Explanation:
To begin, it is possible to assume that, as a sample, it has 100 g of the compound. This means that:
- 52.92% metal: 52.92 g M
- 47.80% oxygen: 47.80 g O
Using the molar mass of oxygen, which is 16 g / mol, it is possible to calculate the amount of moles of oxygen present in the sample using the rule of three:

moles of oxygen=2.9875
The chemical formula of metal oxide tells you that:
2 M⁺³ + 3 O²⁻ ⇒ M₂O₃
In the previous equation you can see that you need 3 oxygen anions to react with two metal cations. Then:

You have 52.92 g of metal in the sample, then the molar mass of the metal is:

molar mass≅ 8.87 g/mol
<u><em> The atomic weight in g/mole of the metal (molar mass) is 8.87.</em></u>
The closest match to this value is Beryllium (Be), which has an atomic mass of 9.0122 g / mol.
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as



Faster than. Hope this helps!!!
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased
Answer:

Explanation:
Given the absence of non-conservative force, the motion of the coin is modelled after the Principle of Energy Conservation solely.



The moment of inertia of the coin is:

After some algebraic handling, an expression for the maximum vertical height is derived:



