Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³
Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
Answer:
The minutes hand travels 39.60 cm.
Explanation:
Note: a clock has a shape of a circle, the minutes hand is the radius, and the travel of the minutes hand forms a arc.
Length of an arc = ∅/360(2πr)
L = ∅/360(2πr).................... Equation 1π
Where L = length of an arc, ∅ = angle formed by an arc, r = radius of the arc.
Given: ∅ = 252°, r = 9 cm, π = 3.143.
Substituting these values into equation 1,
L = 252/360(2×3.143×9)
L = 0.7×2×3.143×9
L = 39.60 cm.
Thus the minutes hand travels 39.60 cm.