Answer: t-trees?
i couldn't find anything on this topic but the only thing i could think of was trees, maybe if you go to a history website you can find a answer there :)
hope i helped a little :)
Work = (weight) x (distance)
Work = (50 lb) x (1 kg / 2.20462 lb) x (9.81 newton/kg)
x (4 feet) x (1 meter / 3.28084 feet)
= (50 x 9.81 x 4) / (2.20462 x 3.28084) newton-meter
= 271.3 joules .
We don't need to know how long the lift took, unless we
want to know how much power he was able to deliver.
Power = (work) / (time)
= (271.3 joule) / (5 sec) = 54.3 watts .
________________________________________
The easy way:
Work = (weight) x (distance)
= (50 pounds) x (4 feet) = 200 foot-pounds
Look up (online) how many joules there are in 1 foot-pound.
There are 1.356 joules in 1 foot-pound.
So 200 foot-pounds = (200 x 1.356) = 271.2 joules.
That's the easy way.
Answer:
The magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²
Explanation:
Given;
acceleration of the truck,
= 12.7 m/s²
mass of the truck,
= 2490 kg
mass of the car,
= 890 kg
let the acceleration of the car at the moment they collided = 
Apply Newton's third law of motion;
Magnitude of force exerted by the truck = Magnitude of force exerted by the car.
The force exerted by the car occurs in the opposite direction.

Therefore, the magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²
<span>The scientific investigation has five basic steps and one feedback step: (1) to make an observation (2) to ask a question (3) hypothesize (4) predict and (5) make a new hypothesis based on the results. What is unusual about the description of Elyse’s scientific investigation is she did not follow the basic steps. She should have done observation first before asking a question and forming a hypothesis. </span>
The total power emitted by an object via radiation is:

where:
A is the surface of the object (in our problem,


is the emissivity of the object (in our problem,

)

is the Stefan-Boltzmann constant
T is the absolute temperature of the object, which in our case is

Substituting these values, we find the power emitted by radiation:

So, the correct answer is D.