Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Answer:
The intensity I₂ of the light beam emerging from the second polarizer is zero.
Explanation:
Given:
Intensity of first polarizer = Io/2
For the second polarizer, the intensity is equal:

(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Explanation:
The structural diversity of carbon-based molecules is determined by following properties:
1. the ability of those bonds to rotate freely,
2.the ability of carbon to form four covalent bonds,
3.the orientation of those bonds in the form of a tetrahedron.