Answer:
a. be sure to hold expansion cards by the edge connectors
Explanation:
Removal of loose jewelry is a good safety practice. Also not touching a microchip with a magnetized screwdriver is also a good practice.
But holding expansion cards by the edge connectors is not a good practice, so it is the odd one in the question. Therefore answer option a provides the correct and best answer to the question
The minimum input force she'll need to lift the ball is 35 N.
Explanation:
Mechanical advantage of a single pulley is 1. As, she applies 70 N of force to lift the bowling ball, so the output force(weight of the ball) is also 70 N.
Now, adding another pulley gives a mechanical advantage of 2. We have,
M.A = (Output Force)/(Input Force)
Substituting the values we get,

= 35 N
Input force equals to 35 N needs to be applied.
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is