Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s
1). both
2). Venus
3). Venus catastrophically; Earth too but much less.
4). Earth
5). Earth
6). Venus (It would be pretty hard for US to mistake Earth for a star.)
Answer:
It is a measure of the electric force per unit charge on a test charge.
Explanation:
The magnitude of the electric field is defined as the force per charge on the test charge.
Since we define electric field as the force per charge, it will have the units of force divided by the unit of charge. This implies that the SI unit of electric field is given as Newton/Coulomb (N/C).