I think thats a trick question on the periodic table there is no Z, theres Zi which is zinc but no Z
Answer:
Hello your question is incomplete attached below is the complete question
Answer : x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
Explanation:
Given data:
mass suspended = 4 meters
mass suspended at other end = 3 meters
first we have to express the kinetic and potential energy equations
The general kinetic energy of the system can be written as
T = 
T =
also the general potential energy can be expressed as
U = 
The Lagrangian of the problem can now be setup as

next we will take the Euler-Lagrange equation for the generalized equations :
Euler-Lagrange equation = 
solving the equations simultaneously
x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
<u>Answer:</u>
15.97 N force is tending to pull Rover forward
<u>Explanation:</u>
The woman pulls on the leash with a force of 20.0 N at an angle of 37° above the horizontal. The arrangement is shown in the given figure,
We nee to find the pulling force P. The 20.0 N force has two components, 20.0 cos 37 in horizontal direction and 20.0 sin 37 in vertical direction.
The horizontal component is equal to pulling force P, which will pull Rover forward/
So, P = 20.0 cos 37 = 15.97 N
15.97 N force is tending to pull Rover forward.
Answer: Increase in wave frequency
Explanation:
When we talk about acoustics we are dealing with sound waves, and one of their main components along with the velocity and wavelength is the <u>frequency.</u>
In this sense, the frequency of any wave refers to how fast (or slow) a wave oscillates. For example, in the especific case of sound waves when the oscillation is faster, the frequency is higher and the pitch gets higher as well.
The problem states that the distance travelled (d) is
directly proportional to the square of time (t^2), therefore we can write this in
the form of:
d = k t^2
where k is the constant of proportionality in furlongs /
s^2
<span>Using the 1st condition where d = 2 furlongs, t
= 2 s, we calculate for the value of k:</span>
2 = k (2)^2
k = 2 / 4
k = 0.5 furlongs / s^2
The equation becomes:
d = 0.5 t^2
Now solving for d when t = 4:
d = 0.5 (4)^2
d = 0.5 * 16
<span>d = 8 furlongs</span>
<span>
</span>
<span>It traveled 8 furlongs for the first 4.0 seconds.</span>