Answer:
P =105.44 W
Explanation:
Given that
D= 10 cm ,L= 60 cm
d= 0.1 cm ,B= 6.4 mT
ρ= 1.7 x 10⁻⁸ Ω · m
The number of turns N
N= L/d
N= 60/0.1 = 600 turns
Length of wire
Lc= πDN
Lc= 3.14 x 0.1 x 600
Lc=188.4 m
The magnetic filed given as


Now by putting the values

I=5.09 A
The resistance R given as




R=4.07 Ω
Power P
p =I²R
P= 5.09² x 4.07 W
P =105.44 W
Because the air inside the tires is kept at high pressure.
In fact, the force applied by the tires upwards to counter-balance the weight of the car (pushing downwards) is

where p is the pressure of the air inside the tires and A is the area of contact between the tire and the car. Therefore, a higher pressure means a larger force F, and eventually if the pressure p is higher enough the force F will be large enough to counterbalance the weight of the car.
Newton's laws A force cannot act alone is the THIRD LAW!
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.